Dlaczego zachodzące słońce jest czerwone?

Ludzie zachwycają się pięknym zachodami słońca, ich pięknym czerwono różowym kolorem. Ale czy zastanawiali się kiedyś, dlaczego słońce przybiera taki kolor.



ZACHODZĄCE SŁOŃCE OKIEM FIZYKA.

Zachodzi tu rozproszenie się fal elektromagnetycznych (w tym przypadku światła) oraz zakrzywienie światła. Jak wiemy wszystkie ciała we wszechświecie oddziałują ze sobą grawitacyjnie. Siła grawitacji jest proporcjonalna do masy ciał oraz odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Wiemy również, że ziemia posiada baaardzo dużą masę, a mianowicie 5,972E24 kilogramy. Przez co emituje pole grawitacyjne i zakrzywia światło przez co musi ono przebyć dłuższą drogę.

No dobra, musi przebyć dłuższą drogę, ale co z tego. Chodzi o to, że poszczególne kolory światła mają różne długości fal. Fala elektromagnetyczna o kolorze czerwonym ma długość między 635 nm, a 770 nm i jest to najdłuższa fala. Za to fala elektromagnetyczna o kolorze żółtym ma długość między 565 nm, a 590 nm. Dlatego zachodzące słońce ma kolor czerwony.

Ale jest jeszcze jeden czynnik, który ma też związek z długościami fal. A mianowicie, aby światło dotarło do naszego oka musi się przedrzeć przez gęste warstwy ziemskiej atmosfery, przez co najkrótsze długości fali są rozpraszane. Na grafice obok przedstawione są długości fal elektromagnetycznych widzianych przez nasze oko. W komentarzach możecie napisać jaki temat następnego artykułu chcecie.

A ty, lubisz oglądać zachody słońca, podziel się doświadczeniem z innym czytelnikami w komentarzu!


Komentarze

  1. Tak, zachody słońca sprawiają mi nieopisaną przyjemność, to samo tyczy się wschodów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz