Jak wiadomo w Polsce ma być wybudowana elektrownia jądrowe. Ale czy to jest na pewno dobry pomysł? Przecież w Czarnobylu to po prostu nie wyszło. Bać się, czy zostać obojętnym? Zaraz wszystko się wyjaśni.
Czemu w Czarnobylu nie wyszło?
Żeby rozwiać wątpliwości związane z elektrownią przy Czarnobylu trzeba wyjaśnić, dlaczego tam się nie udało. Otóż w tamtejszym ZSRR jak wiadomo był komunizm i byłeś bohaterem narodowym, jeśli wyrabiałeś ponad 100% normy. Elektrownia musiała być oddana do użytku w terminie, pomimo, że nie została odpowiednio dokładnie przetestowana. Dlatego postanowiono zrobić testy podczas normalnego działania elektrowni. Jak już możemy się domyślić, test się nie udał. To posunięcie okazało się katastrofalne w skutkach dla tysięcy ludzi.
Jeśli chcesz poczytać więcej o Czarnobylu zapraszam tutaj:Dowiedz się więcej tutaj!
Dlaczego potrzebujemy elektrowni jądrowej?
Rezerwy naszej planety są już mocno nadszarpnięte, dlatego potrzebujemy odnawialnych źródeł energii. Zapasy węgla kurczą się coraz bardziej. Nasza gospodarka nie będzie mogła udźwignąć tego za jakiś czas. Jeśli nie zainwestujemy w elektrownie jądrowe za kilkadziesiąt lat może być z nami ciężko.
Jak działa elektrownia jądrowa?
Woda jest podgrzewana i paruje, ta para zostaje bardzo mocno sprężona. Następnie para zostaje rozprężona wprawia w ruch turbiny, które napędzają generator.
Później już w jądrze reaktora jądrowego dochodzi do zderzania się uranu naturalnego (bądź/i jego izotopu - uranu 235) z neutronem. W wyniku tego zderzenia powstaje jądro wzbudzone uranu 236. Po rozszczepieniu jądra na krypton i bar następuje misja promieniowania takiego jak gamma i emisja fotonów (czyli światła) oraz na neutrony powodujące kolejne rozszczepienia. Dzięki temu małym nakładem możemy dostać naprawdę bardzo dużo energii.
Jeśli chcesz poczytać więcej o elektrowniach jądrowych zapraszam tutaj:Dowiedz się więcej tutaj!
Zatem bać się czy nie?
Moim zdaniem nie ma czego się bać, technologia jest na tyle zaawansowana, że ryzyko kolejnej katastrofy jest naprawdę znikome. W Czarnobylu elektrownie była po prostu niedopilnowana, nieprzetestowana i był to po prostu ciąg niefortunnych zdarzeń. Dlatego według mnie nie ma się co bać, a taki sposób otrzymywania energii jest jak na razie najbardziej opłacalny. Napiszcie w komentarzu co wy sądzicie o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.
Bardzo interesujący artykuł. Rozwiązuje wszystkie wątpliwości na temat elektrowni jądrowych 👏
OdpowiedzUsuńPłonące lasy w okolicach Czarnobyla... Temat jak najbardziej na topie!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. ,
OdpowiedzUsuńInteresujący artykul
OdpowiedzUsuńZamiast elektrowni jądrowych, które razem ze zużytymi promieniotwórczymi prętami paliwowymi kiedyś trzeba będzie za potężne pieniądze utylizować, lepiej by było zbudować kilka elektrowni wodnych. Już za czasów PRL-u powstały plany ich budowy. Wg przeprowadzonych badań tylko na Wiśle można zbudować siedem dużych elektrowni, które mogłyby produkować całkowicie ekologiczną energię prawie zupełnie za darmo (energia płynącej wody).
OdpowiedzUsuńPrzy okazji można by było uregulować linie brzegowe Wisły i zapobiec nawiedzającym nasz kraj coraz częściej powodziom.
Ale lobby atomowe niestety działa bo interes mają w tym zagraniczne koncerny. Nie mamy własnej technologii atomowej więc będziemy zmuszeni drogo kupić wszystko z zagranicy, łącznie z paliwem. Tanie ekologiczne elektrownie wodne natomiast moglibyśmy wybudować samodzielnie.