IMPLANT MÓZGU - CZY NIEWIDOMI ZOBACZĄ?

IMPLANT MÓZGU - CZY NIEWIDOMI ZOBACZĄ?

Naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston opracowali implant mózgu, pozwalający na rozpoznanie kształtu liter bez użycia oczu.

U większości uczestników z nabytą ślepotą uszkodzone są tylko oczy lub nerwy wzrokowe. To zainspirowało nadzieję na opracowanie wizualnej protezy korowej (VCP), która by to zrobiła omijają oczy i nerw wzrokowy, przekazując informacje wizualne z kamery bezpośrednio do kory wzrokowej - tłumaczy Cell.




BADANIE
Aby zbadać działanie prądu sterującego ludzką korą wzrokową naukowcy postanowili poddać niewidomego człowieka z wszczepionymi elektrodami w odpowiednim miejscu w pobliżu bruzdy kalcaryny (lokalizacja pierwotnej kory wzrokowej). Dostarczone zostały 60 Hz impulsy elektryczne do dwóch pobliskich elektrod zmieniając odpowiednio ilość prądu dostarczanego do każdej elektrody. Badany zgłosił ich postrzeganie poprzez narysowanie kształtu jaki widział na dotykowym ekranie komputera. W pośrednich warunkach prąd dostarczany był w różnych proporcja do obu elektrod w celu stworzenia dwóch wirtualnych elektrod znajdujących się między fizycznymi elektrodami. Zgodnie z hipotezą wytworzyły się fosfory zlokalizowane pośrednio względem nich generowane przez stymulację dwóch fizycznych elektrod.

W stosunku, z dynamiczną stymulacją, po prostu zmieniając kolejność, w jakiej stymulowano te same elektrody, pozwalając na ich postrzeganie
nazwać i dyskryminować te formy. Podczas gdy testowaliśmy tylko kształty przypominające litery, kontury innych typowych obiektów, takich jak formularze wieloliterowe. Uczestnicy byli w stanie niezawodnie rysować, śledzone przy użyciu tych samych zasad.




Nasza praca stanowi dziesięcioleci ludzkiej i nieludzkiej stymulacji kory wzrokowej, mającej na celu budowę protezy wzrokowej. Dynamiczna stymulacja i prąd dynamiczny sterowanie VCP opiera się również na wcześniejszych wysiłkach zmierzających do stworzenia optymalnego mające na celu strategie stymulacji neuronalnej w ludzkich neuroprotezach „wczytać” informacje neuronowe - donosi magazyn Cell.




Komentarze

Prześlij komentarz